Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... as dori lamuriri cu privire la adaugarea anilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

as dori lamuriri cu privire la adaugarea anilor de facultate la pensia pentru limita de varsta

am urmat cursurile facultatii de matematica 1970-1074 curs de zi.In continuare am urmat anul V specializare informatica in curs de zi (1974-1975)dupa care am primit repartitie guvernamentala in productie.La CJP Dolj anul 5 nu mi s-a luat in calcul la vechime. Puteti sa ma lamuriti de ce ?
In sistemul public SE ASIMILEAZA stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale sau de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau an prizonierat.
Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
Persoanele prevazute mai sus beneficiaza de perioadele asimilate, daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.
Perioadele asimilate se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale prevazute de prezenta lege, cu exceptia pensia anticipata si pensiei anticipate partiale, in cazul carora nu se valorifica perioadele asimilate, precum si perioadele in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate.
Casa de pensii a procedat legal. V-a luat in calcul perioada in care ati urmat cursurile universitare la zi, respectiv durata normala a acestora (art. 38, alin. 1, lit. a din Legea nr. 19/2000).

Prevederile art. 1, alin. (1) din Ordinul nr. 407/2004 privind dovedirea, in vederea recalcularii pensiei, a absolvirii cursurilor de zi ale invatamantului universitar, sunt urmatoarele:
In cazul persoanelor care au urmat cursurile unor institutii de invatamant superior, în vederea aplicarii prevederilor Legii 276/2004 pentru completarea art. 169 din Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurari sociale, dovada absolvirii cursurilor de zi si, dupa caz, a duratei normale a studiilor se face cu diploma si/sau cu foaia matricola.

Pentru anul de specializare nu aveti documentele mentionate mai sus, documente in baza carora se adauga stagiul asimilat.

Gabriela Pintea, Consilier juridic